Logotyp Curie - samtal om forskningens villkor
Annons för Curie Talks i Umeå.

Forskarna Christer Nordlund, Carina Keskitalo och Andrei Chabes medverkar i Curie Talks i Umeå den 6 nov. Foto: Per Melander, Mattias Petterson och Hans Karlsson

NYHET

Curie Talks kommer till Umeå

Forskare avstår från att uttala sig i kontroversiella frågor och undviker vissa forskningsfält – även i demokratiska stater. Hur kan den akademiska friheten i Sverige stärkas och hur påverkas svenska forskare av situationen i USA? Det är temat för Curie Talks i Umeå den 6 nov.

Curie Talks är en samtalsserie om forskningens villkor. Snart är det dags för nästa panelsamtal som äger rum vid Umeå universitet den 6 nov och har titeln Friheten krymper - vad gör vi åt det?

I samtalet deltar Andrei Chabes, professor i medicinsk kemi och föreståndare för Wallenberg centrum för molekylär medicin, Umeå universitet, Carina Keskitalo, professor i statsvetenskap samt ledamot i Academia Europaea och alumn i Global Young Academy, och Christer Nordlund, professor i idéhistoria och dekan för Humanistisk fakultet, Umeå universitet, samt alumn i Sveriges unga akademi. Samtalet spelas in för Curiepodden.

Curie Talks arrangeras i samarbete med Sveriges unga akademi och landets lärosäten.

Läs mer och anmäl dig här: Curie Talks: Friheten krymper - vad gör vi åt det? Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.